טיפול בקמטים באמצעות חומצה היאלורונית או בוטוקס

תחום ההזרקות והטיפול בקמטים נראו לנו עד לפני כמה שנים קיצוניים, יקרים, בלתי נגישים. אך הפכו בעיקר בשנתיים-שלוש האחרונות לנוהג מקובל ונפוץ הרבה יותר. באים לרופא, מזריקים, יוצאים אחרי רבע שעה עם קצת פחות קמטים, קצת יותר לחיים.

תחום זה נחלק לשתי קטגוריות עיקריות:

בוטוקס – שמשתק את השרירים בפנים באופן מקומי ולזמן מוגבל ובכך מונע תנועות פנים חוזרות שגורמות לקמטים (למשל בין הגבות, קמטי דאגה במצח וכו'),

חומרי מילוי – הנפוץ והפופולרי ביותר מבין חומרי המילוי הוא החומצה ההיאלורונית (HA), חומצת סוכר שמצויה בגופנו באופן טבעי ומסייעת לעור להישאר מוזן בלחות משום שיש לה יכולת מצויינת לספוח מים. ספיחת המים מייצרת נפח וגמישות בעור ומחזירה לו את המראה הצעיר, התפוח, הקורן והגמיש.

הופעת קמטים היא תהליך טבעי ובלתי נמנע. כתוצאה מהידלדלות תאי אלסטין, שומן וקולגן, העור מאבד את גמישותו, מאבד מעוביו והופך נרפה. במקביל, הפנים מתחילים להראות סימנים ותוצאות של תזוזות שרירי הפנים. הרקמה הבסיסית  השומרת על מראה צעיר וחיוני של העור מתחילה להיפגם ומותירה קווי צחוק וקמטי הבעה באזורים שבהם תנועת השרירים מתרחשת.

קמטי הפנים נחלקים לשני סוגים: פעילים ויציבים. קמטים פעילים הם קמטי הבעה שמופיעים בשליש העליון של הפנים, למשל קמטי הזעף (בין הגבות), הדאגה (במרכז המצח) והצחוק (בצידי העיניים). הם נוצרים כתוצאה מפעילות שרירי הפנים, ולכן כדי לטפל בקמטים אלו מזריקים להם חומרי הרפיה, כמו בוטוקס , שמחלישים את השרירים שגורמים להיווצרות הקמט.

הקמטים היציבים, הם קמטים קבועים, אשר נוצרים עקב צניחת הפנים ברבות השנים ומופיעים בשני השליש התחתון של הפנים: באזורי האף, השפתיים והסנטר. לקמטים הקבועים מזריקים חומרי מילוי על בסיס חומצה היאלורונית כך שימלאו את השקע באופן סימטרי ואסתטי.

 

הזרקות חומצה היאלורונית

  • חומצה היאלורונית הינה חומר המיועד לצורך מילוי קמטים, עיבוי שפתיים ולמילוי רקמות רכות, אשר צובר תאוצה בשנים האחרונות, בשל יתרונותיו כחומר נספג המצוי באופן טבעי בגופינו.
  • החומצה ההיאלורונית הינה פולימר בלתי רעיל, המורכב ממולקולות סוכרים רבות הקשורות בשרשרת. זהו חומר טבעי המצוי בגוף האדם ובחללים שבין תאי העור.
  • חומצה היאלורונית הינה חיונית לעור, שכן היא מעניקה לרקמות את הנפח והלחות, ומשמשת כבסיס לקולגן ולסיבי אלסטין (המעניקים לעור את נפחו וגמישותו).
  • בתהליך ההזדקנות, כמות החומצה הטבעית בגוף שלנו פוחתת, תהליך הגורם להתייבשות העור, להיווצרות קמטים ולאובדן המראה החיוני של השפתיים.
  • הוספה יזומה של חומצה היאלורונית לעור או לשפתיים באמצעות זריקות, מסייעת במילוי קמטים או מניעת היווצרות קמטים חדשים באזור המטופל. או לחילופין, ממלאת את השפתיים ומקנה להם מראה חושני וצעיר.
  • אזורי הזרקה אופטימאליים למילוי קמטים בפנים כגון קמט נאזולביאלי (בין אף לשפה), קמטי מריאונטה (קמט בקצות השפתיים), מסביב לפה (לרבות לשם עיבוי שפתיים) והאף, אך גם באזורים נוספים.
  • בשונה מהזרקות שבוצעו בעבר מקולגן, שמקורו בבקר או בחזיר חומצה היאלורונית מיוצרת בתהליך סינטטי, באמצעות הנדסה גנטית.
  • המוצר המתקבל בתהליך הפקת החומצה כמעט זהה לזה המצוי בגוף האדם, ועל כן מעטים המטופלים אשר מפתחים תגובה אלרגית (שכן לרוב הגוף אינו מזהה את החומצה כחומר זר כפי שקורה בקרב 10% ממטופלים על ידי זריקות קולגן).
  • כמו כן, הסיכון לזיהום בשל מחלה שמקורה גורם חי כמעט ואינו קיים (בשונה מקולגן המופק מרקמות אנושיות)
  • מטופלים בהזרקה היאלורונית לשם מילוי קמטים או העלמת קמטים, לרוב אינם נדרשים לעבור בדיקה נגד אלרגיות לפני הטיפול (כפי שנדרש בעבר לפני טיפול באמצעות זריקות קולגן).

 

הזרקת בוטוקס

בהילה אסתטיקה רפואית הזרקת בוטוקס הוא הליך שמבוצע בשגרה . הטכנולוגיה והתקדמות המחקרים, הצמיחו והרחיבו את תחום האייג'ינג, אשר מפתח ומתפתח בתחום עיכוב הליך ההזדקנות.

הזרקת בוטוקס היא הליך בטוח אשר לא מסכן את המטופל בשום דרך.

תוצאות הטיפול ניכרות מספר ימים לאחר הטיפול, כך שהמטופל יחוש בטשטוש מהותי בקמטים שהופיעו על פניו. 
ההשפעה של זריקות בוטוקס מחזיקה מעמד לשישה חודשים ולאחר חמשת החודשים שלאחר הטיפול, מתחילה ההשפעה לפוג.

על מנת לחדש ולטשטש בשנית את הקמטים, יש לשוב ולבצע את הטיפול לקבלת האפקט הרצוי. 
ככל שמקפיד המטופל לחזור על הטיפולים בכל מספר חודשים, השפעת הטיפול תתארך והביקורים ילכו ויתרחקו האחד מהשני.
בכדי ליהנות ממראה צעיר ורענן ניתן לקבוע פגישה עם המומחים שלנו בהילה אסתטיקה רפואית. הבחירה בסוג הטיפול תלויה, במצב העור ובעומק הקמטים. בפגישת הייעוץ בהילה אסתטיקה, מאבחן הרופא את מצב הקמטים ומתאים את חומר ההזרקה או המילוי.

 

מידע למטופל:

שאלות ותשובות - טיפול העלמת קמטים באמצעות חומצה היאלורונית או בוטוקס

כרבע שעה, הן להזרקת בוטוקס והן לחומרי המילוי.

לאחר הזרקת הבוטוקס וחומרי המילוי עלולים להיווצר נפיחות קלה ושטף דם שייספגו ויחלפו לאחר כמה ימים. כמו כן, ייתכן שתחושו כאב או גרד קלים.

הסיבוכים נדירים. במקרה של הזרקת בוטוקס עלולה להיות צניחה קלה של העפעף בשל דיפוזיה (חלחול) של חלק מהחומר לעפעף. התופעה חולפת לאחר כמה שבועות.

לאחר הזרקת חומרי מילוי יש להימנע מחשיפה ישירה לשמש מספר חודשים.

כבר למחרת הטיפולים. נפיחות קלה או סימנים כחולים יכולים להישאר מספר ימים.