בוטוקס הינו תכשיר רפואי המשמש למילוי שקעים וקמטים בעור. הבוטוקס מכיל חומר בשם בוטוליניום טוקסין, שתפקידו להרפות את השרירים שגרמו לצניחת העור ולהופעה של שקע. לאחר הזרקת הבוטוקס, השרירים נחלשים עד כדי קבלת מראה של עור חלק. הבוטוקס משמש בעיקר לטיפול בשקעים ובקמטי הבעה במחצית העליונה של הפנים – קמטי עיניים, קמטים רוחביים במצח וקמטים בין הגבות. השפעתו של הבוטוקס נמשכת בין שלושה לשישה חודשים.

סוגי הקמטים:

קמטים יציבים הם קמטים שנוצרים עם הגיל, כתוצאה מירידה בייצור קולגן ואלסטין, שאחראיים על גמישותו של העור. הופעה של קמטים מסוג זה אינה תלויה בגיל בלבד והיא אינדיבידואלית. קמטים פעילים, לעומת זאת, הם קמטים שנוצרים כתוצאה מפעילות חוזרת ונשנית של שרירי הפנים, והם גם מכונים קמטי הבעה. "קמטי זעף" מופיעים בין הגבות, "קמטי דאגה" יופיעו לאורך המצח, ו"קמטי צחוק" ניתן לראות בצידי העיניים. כדי לטפל בקמטים אלה, מזריקים את הבוטוקס שמחליש את השרירים שגורמים להיווצרות הקמט.

למי מתאים טיפול מילוי שקעים?

הטיפול מתאים לכל מי שסובל משקעים קלים עד בינוניים בפנים, ובפרט במחצית העליונה של הפנים – בין הגבות, במצח ובצידי העיניים. במקרה של שקעים עמוקים במיוחד, תיתכן עדיפות למילוי באמצעות חומצה היאלרונית.

כיצד מתבצע הטיפול?

טיפול הזרקת בוטוקס הינו טיפול מהיר ולא פולשני, הנמשך בדרך כלל דקות ספורות. ההזרקה מבוצעת בהרדמה מקומית באמצעות זריקה או על ידי מריחת משחה מאלחשת. במהלך הטיפול, מזריק הרופא את חומר הבוטוקס אל סיבי השריר במקומות בהם הוא יוצר קמט.

האם הטיפול כואב?

ההזרקה מבוצעת עם מאלחש או בהרדמה מקומית, ולכן אינה כואבת.

כיצד יש להתכונן לטיפול?

יש לעדכן את הרופא אודות מחלות בהווה ובעבר, בפרט על מחלות הנוגעות למערכת העצבים ולמערכת השרירים. בנוסף, יש לדווח על שימוש בטיפולים תרופתיים. במידה ואתם מטופלים במדללי דם ו/או תוספי תזונה הגורמים לדילול הדם, תיאלצו להפסיק את השימוש בהם כ-10 ימים טרם הטיפול. הרפס של השפתיים גם כן מצריך התייחסות, ודורש טיפול בכדורים לפני ואחרי הטיפול.

מה הן תוצאות הטיפול ומה צפוי אחריו?

התוצאה היא מיידית, ועם זאת, המראה הסופי יתקבל עם חלוף תופעות הלוואי, בתקופת זמן של שבוע עד שבועיים.  תופעות לוואי רגילות הינן אדמומיות קלה, שטפי דם ובצקת הנוצרת בעקבות הטראומה לעור.